امروز:

ما برای ترکووو.ندن آمده ایم

اولین یارد بزرگ اوراق كشتى كشور در چابهار احداث مى شود
گروه كشتیرانى جمهورى اسلامى ایران با مشاركت منطقه آزاد چابهار یك مركز اوراق كشتى در چابهار احداث مى كند .
مهندس اسحاق على میر مدیر دفتر توسعه ناوگان و ساخت كشتى كشتیرانى جمهورى اسلامى ایران درگفتگو با مانا با بیان اینكه این یارد پس از احداث اولین یارد اوراق كشتى مجهز و بزرگ كشور خواهد بود گفت:منطقه چابهار به دلیل دسترسى به آبهاى آزاد ، موقعیت جغرافیایى و زمینهاى گسترده بلا استفاده، از شرایط مطلوبى براى ساخت مركز اوراق كشتى برخورداراست از این رو گروه كشتیرانى جمهورى اسلامى ایران با لحاظ این ویژگى ها و معیارهاى زیست محیطى، مذاكراتى را با منطقه آزاد چابهار براى ساخت یك مركز اسقاط كشتى در این منطقه آغار كرده است كه در مرحله مقدماتى است.
وى افزود:البته ایجاد این مركز اوراق مستلزم مشاركت ارگانهاى چون وزارت صنایع و معادن ، سازمان بنادر و دریانوردى ، حفاظت محیط زیست ، استاندارى سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد چابهار است
مدیر دفتر توسعه ناوگان و ساخت كشتیرانى جمهورى اسلامى ایران در خصوص موضع سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص گفت : نگرانى از پیامدهاى زیست محیطى فعالیت مراكز اوراق كشتى ،همیشه در تمام دنیا وجود داشته و دارد اما با رعایت قوانین داخلى و بین المللى و برنامه ریزى مناسب مى توان آلودگى هاى احتمالى را به حداقل كاهش داد به همین دلیل از این بابت نباید نگرانى وجود داشته باشد.
وى ادامه داد : همیشه بحث ایجاد مركز اوراق كشتى در كشور مطرح بوده اما هنوز و به دلیل همین نگرانى هاى زیست محیطى ، ایجاد این مركز و استفاده از بازار اوراق كشتى منطقه براى كشورمان فراهم نشده است.
مدیر دفتر توسعه ناوگان و ساخت كشتى كشتیرانى جمهورى اسلامى ایران در خصوص سرمایه گذارى مورد نیاز براى ایجاد این مركز گفت: این سرمایه گذارى به عوامل مختلقى بستگى دارد اما با توجه به اینكه مركز اوراق كشتى در مقایسه با یارد ساخت و تعمیر كشتى به تجهیزات و نیروى انسانى قابل توجهى نیاز ندارد طبیعتا2 9 رقم سرمایه گذارى آن هم بسیار كمتر خواهد بود.
وى اضافه كرد: با این وجود از آنجا كه این طرح در مرحله مقدماتى نمى توان فعلا2 9 در خصوص میزان سرمایه مورد نیاز این پروژه اعلام نظر كرد.
میر در خصوص مناسب بودن بازار اوراق كشتى در جنوب كشور با بیان اینكه در بین كشورهاى خلیج فارس تنها یك مركز اوراق كشتى كوچك در عمان وجود دارد .
مدیر دفتر توسعه ناوگان و ساخت كشتى كشتیرانى جمهورى اسلامى ایران گفت :نبود یك مركز بازیافت كشتى بزرگ در این منطقه ،فرصت مناسبى را در اختیار ایران قرار مى دهد تا با احداث مركز اوراق كشتى در چابهار وارد این صنعت شده و كشتى هاى فرسوده منطقه را جذب و بازیافت كند.
وى در خصوص ایجاد یارد اوراق كشتى در شمال كشور ،این منطقه را مكان مناسبى براى احداث یارد اوراق ندانست و گفت: به رغم طرح برخى مباحث درخصوص امكان احداث یارد اوراق كشتى در سواحل شمال كشور، اما این منطقه براى ایجاد این صنعت مناسب نیست چراكه نه تعداد كشتى هاى ما در این منطقه زیاد است و نه اینكه كشورهاى حاشیه دریاى خزر بازیافت كشتى هاى خود را به ما خواهند سپرد.
مدیر دفتر توسعه ناوگان و ساخت كشتى كشتیرانى جمهورى اسلامى ایران افزود: این درحالى است كه به دلیل احتمال بالابودن تبعات آلودگى هاى زیست محیطى این صنعت در سواحل شمال كشور ، بخش عمده اى از درآمد و سود حاصله از این یارد اوراق باید در رفع آلودگى هاى ایجاد شده صرف شود از همین رو و با توجه به شرایط دریاى خزر و محیط زیست این منطقه، احداث یارد اوراق در شمال كشور توجیه اقتصادى و زیست محیطى ندارد.


نوشته شده در : سه شنبه 19 خرداد 1388  توسط : آرش سلطانی.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic